Şirketinize 'İşe İade Davası' Açabilirsiniz!

2009-02-15 15:46:00
Kriz gerekçesiyle tensikata giden şirketiniz, eleman aramaya başladıysa 'işe iade davası' açabilirsiniz.
 
Ekonomik kriz yüzünden dünyada her gün 122 bin kişinin işsiz kaldığı tahmin ediliyor.Türkiye için elde kesin veri olmamasına rağmen sanayi ve ticaret odalarından derlenen rakamlara göre Bursa'da şimdiye dek 55 bin kişi işsiz kaldı.Diğer illerde de işten çıkarılanların sayısı bir ayda 22 bini geçti.
 
Krizde işlerini kaybeden binlerce kişinin, hukuki hakları neler?
Uzmanlar, bu kişilerin 'kriz nedeniyle' mi yoksa 'kriz bahanesiyle' mi işten atıldıklarına iyi bakmaları gerektiğini söylüyor.Çünkü, Türk İş Kanunu'na göre işten çıkartılan bir personelin, doğru adımlar attığı takdirde görevine geri dönmesi mümkün.
 
Bunun için yapılması gereken en önemli şey, eski şirketinizin yerinize adam alıp almadığını takip etmek.Eski patronunuz, sizi çıkarttığı pozisyon için yeniden eleman aramaya başlamışsa bile elinize çok önemli bir koz geçmiş demektir.Zira işten atılırken neden olarak 'performans düşüklüğü' gösterilmemişse, çalışana işe iade talebinde bulunma hakkı doğuyor.Tabii işverenin iyi niyetli olması ve krizi bir fırsat olarak görmemesi de şartların olumlu yönde gelişmesinde önemli rol oynuyor.
 
'İşverenin krizi bahane olarak göstermesi,çalışanın dava açma hakkını engellemeyeceği gibi kazanmasının da önüne geçemez' diyen sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel de, Türkiye'de çalışanların 'haklarını yeterince aramadığı' görüşünde.
 
Ancak çalışanların unutmaması gereken bir konu daha var.Tazminatını alarak şirketle ilişiği kesilmiş olan personel işe geri döndüğünde, yeni giriş yapmış sayılıyor.Yani şirketteki geçmiş birikimleri sıfırlanmış oluyor.
 
Çalışanların işe iade davası açması için iş kanunun kapsamında dahil olması gerektiğini ifade eden avukat Mehmet Uçum,'işçinin, fesih bildirimi yapıldığı tarihten sonraki bir ay içinde harekete geçmesi gerektiğini aksi taktirde dava açma hakkının ortadan kalkacağını' belirtiyor.Uçum, 'işten atılan çalışan böyle bir talepte bulunursa davayı kazanma ihtimali yüksektir' diyor.
 
işte insan

94
0
0
Yorum Yaz