Almanya’daki 2,5 milyon Türk’e bilişim eğitimi

2009-01-07 20:47:00
Microsoft Almanya’nın desteklediği BT Uygunluk Girişimi kapsamındaki BT eğitimleri artık Türkçe olarak da verilecek.

Microsoft ve Alman devletinin desteklediği programlarla Almanya’daki 2,5 milyon Türk eğitim çalışmalarından daha fazla yararlanacak. Ana dillerinde BT deneyimi kazanacak Türkler, iş sahibi olmaya bir adım daha yaklaşacak.

2006 yılında Microsoft’un AB Komisyonu ve sektörün önde gelen kuruluşlarıyla işbirliği sonucunda başlattığı İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi’nin (Skills For Employability) Almanya’daki programı BT Uygunluğu (IT-Fitness) kapsamında Türkçe BT (Bilişim Teknolojileri) eğitimi de verilmeye başlandı. Bu gelişme Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin iş bulma şanslarını artıracak.

Almanya Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer’in de katılımıyla düzenlenen bir toplantıda Almanya’daki vatandaşlarımızın BT becerilerini artırmak için başlatılan Türkçe eğitimlerin tanıtımında Göçmenlik, Göçmenler ve Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı olarak parlamentoda görev yapan Prof. Dr. Maria Böhmer şunları söyledi:

“Bu eğitimler, Almanya’ya göçmen olarak gelen insanların aktif iş dünyasına katılımı için önemli bir rol oynuyor. Microsoft Almanya ve iş ortakları tarafından sağlanan BT Uygunluk Girişimi gibi BT yeterlilik programlarıyla bu vatandaşlarımızın önemli mesleki BT becerileri kazanmaları mümkün olacak.”

Türklere sunulan ücretsiz BT Kursları, iş edinmeye yönelik temel BT bilgileri sağlıyor. Ayrıca Microsoft Almanya ve iş ortaklarının katkısıyla Almanca kursu gibi bazı olanaklardan yararlanabiliyor.

İnternet üzerinden Türkçe BT eğitimi
2010 yılına kadar tüm Avrupa’da yaklaşık 20 milyon kişiye BT eğitimi imkanı sağlamayı hedefleyen İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi’nin Almanya’daki programı BT Uygunluğu Türkçe olarak kapsamlı bir çevrimiçi eğitim sunuyor. www.it-fitness.de sitesinden BT eğitim kursları, BT temel konuları, yazılım programları, internet, e-posta ve bilgisayar güvenliği gibi alanlarda temel BT bilgilerini ayrıntılı bir şekilde sunuyor. Sitede BT becerilerinin şahsi değerlendirmesi için kısa bir test de yer alıyor. Türklerin dil engeli ile karşılaşmadan işe yönelik BT becerisi kazanmalarını mümkün kılan web sitesindeki eğitimler, belirli merkezlerde verilecek eğitimlerle desteklenecek. Böylece Almanya’da yaşayan Türklerin iş olanaklarına erişimi kolaylaşacak.

Microsoft Türkiye de BT Eğitiminde örnek çalışmalar yapıyor
Microsoft’un bilgisayar okur yazarlığının artırılması ve bilişim teknolojilerine erişimi kısıtlı bireylerin BT becerisi kazanmalarına yönelik projeleri içerisinde Microsoft Türkiye de örnek çalışmalar gerçekleştiriyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından “En İyi Uygulama Örneği” ilan edilen ’Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ projesi bunların başında geliyor. Projenin hedef kitlesini 15-25 yaş grubundaki gençler oluşturuyor. Microsoft Türkiye gençlerin toplumda daha aktif rol almasını sağlamak amacıyla bu projeyi UNDP ve Habitat için Gençlik Derneği ile birlikte gerçekleştiriyor.

Proje kapsamında eğitmen olarak yetiştirilen 500 genç eğitici aracılığıyla toplam 45.000 genç temel bilgisayar eğitimlerini tamamladı. Microsoft Türkiye bu proje ile Türkiye çapındaki eğitmen sayısını 750’ye çıkarırken, 2009 sonuna kadar 100.000 gencimize ulaşmayı hedefliyor.

ntv-msnbc

0
0
0
Yorum Yaz